Certifikace GOTS - nejpřísnější certifikace bio bavlny vyráběné v souladu s fair trade

Logo GOTS certifikátu - certifikace bio bavlny vyráběné v souladu s fair wear

Certifikace GOTS (Global Organic Textile Standard) - čtyři písmena, která mění vše. Jedná se o nejpřísnější a nejuznávanější certifikaci pro textil vyrobený z organických vláken, který zaručuje pěstování bavlníku bez GMO, bez chemikálií (umělých hnojiv, pesticidů, insekticidů) a sleduje každý krok od bavlníkového pole, až po finální produkt. Jsme hrdí, že všechny naše produkty na e-shopu Zdravetricko.cz mají certifikaci GOTS, a přesahují tak legislativní nároky na kvalitu textilu v Evropské unii i České republice.

Certifikace GOTS zaručuje:

  • Splnění nejvyšších etických (Fair Trade) požadavků.
  • Splnění nejvyšších ekologických požadavků a to od semínka až po finální produkt.
  • Pěstování bez použití GMO (geneticky modifikovaného) osiva.
  • V celém procesu od pěstování bavlny, přes sklizeň, tkaní vláken, barvení, až po finální produkt se nepoužívají žádné chemikálie. V produktech tak nenaleznete pesticidy, těžké kovy, a další látky, které se v konvenční bavlně běžně vyskytují.
  • Dodržování sociálních pracovních podmínek na základě zásad ILO (Mezinárodní organizace práce) a OSN v celém výrobním procesu.
  • Kontrolování a certifikování nových výrobců, zpracovatelů a obchodníků je prováděno nezávislým orgánem v systému GOTS, který si klade za cíl především poskytovat spotřebitelům záruku důvěry při výběru certifikovaných výrobků.
  • Certifikace GOTS je jediná, která vyžaduje, aby držitelé certifikátu během kontrolních auditů poskytly zprávy o laboratorních testech, prokazujících, že v použité bavlně nejsou stopy po GMO ani stopy pesticidů a jiných toxických chemikálií. Tyto testy jsou komplikované a drahé, ale je to jediný způsob, jak se ujistit, že bavlna je opravdu přírodní a neškodná.

Certifikát GOTS existuje ve dvou variantách:

  1. Organic textil - zde je minimálně 95 % vláken s původem certifikovaným jako „organic“ nebo „organic-in-conversion“, 5 % je pak vyhrazeno k použití neorganických příměsí, ovšem s velmi přísnou regulací – žádné geneticky modifikované látky (GMO) ani mísení vláken stejného typu (to znamená, že nelze kombinovat např. bio bavlnu s konvenční bavlnou). Těchto 5 % je nejčastěji využíváno pro příměs elastanu (lycra) ve výrobcích podléhající vysoké zátěži jako např. spodní prádlo a sportovní oblečení.
  2. Made of "X" % organic materials – u těchto výrobků najdeme minimálně 70 % příze s certifikací „organic“ nebo „organic-in-conversion“, dalších 30 % certifikát GOTS vyhrazuje k použití neorganických příměsí s velmi přísnými regulacemi - maximálně 10 % zabírají recyklované nebo syntetické materiály (pro ponožky, legíny a sportovní oděvy 25 %), nelze používat žádné materiály s původem geneticky modifikovaným (GMO) a opět se nedovoluje kombinovat vlákna stejného typu, např. bio bavlnu a konvenční bavlnu.

Oblečení s certifikací GOTS - Zdravé tričko.cz

Související článek

Detailní srovnání certifikované bio bavlny a běžné bavlny. Která je lepší?

5 minut čtení

PROZKOUMEJTE NAŠE KOLEKCE

Patříte mezi ty, kteří ocení prvotřídní kvalitu a přemýšlí zodpovědně o našem dopadu na svět? Hledáte oblečení, po kterém sáhnete vždy s jistotou, že se v něm budete cítit dobře?
Prozkoumejte naše kolekce a najděte svůj nový oblíbený kousek!

 

NAKUPUJTE BEZ RIZIKA

Na důkaz, že našim produktům opravdu věříme, máte 30 dní na snadnou výměnu zdarma.
Pořád si nejste jisti nákupem? Možná vám pomohou nezávislé recenze od našich zákazníků.

POCIŤTE S NÁMI TEN ROZDÍL!

Dámská kolekce

Zobrazit vše

Pánská kolekce

Zobrazit vše